O Klubie

96 lat JEDNOŚCI Żabieniec (1922 – 2018)

         Żabieniec, wioska leżąca pod Piasecznem, posiada tradycje sportowe, których Piaseczno, Płock, Siedlce czy Pruszków pozazdrościć jej mogą. Bo nie w wymienionych miastach, ale właśnie w wiosce Żabieniec rozegrany został pierwszy na terenie dawnego woj. Warszawskiego mecz piłki nożnej.

A działo się to podczas lata w 1912 r.

Oto fragment artykułu w „Trybunie Mazowieckiej” z dnia, 7 listopada 1960 r.:

„Tak, w małej podwarszawskiej miejscowości, bo od Stolicy odległej zaledwie o 20 km, istnieje ośrodek sportowy, o którym trudno chyba nie wspomnieć jeśli się mówi w ogóle o sporcie i to w skali krajowej, ośrodek czy może lepiej maleńka baza baza polskiego sportu, która ze względu na na swoje możliwości ogólnie nie wydała sportowców o światowej sławie, ale która na przestrzeni wielu lat niewątpliwie promieniowała swoją wartością sportową i moralną  – na okolicę,  na województwo i częściowo na pewno… na cała Polskę”

Ale wróćmy do historii

Pierwsze symptomy sportu w Żabieńcu datują się od roku 1912, kiedy to młodzi chłopcy z Warszawy, przyjeżdżający do Żabieńca na wakacje, przywieźli nieznaną tu jeszcze i niezwykle przyjemną zabawę – grę w piłkę nożną. I tak to się zaczęło.

Prawdziwy klub piłki nożnej, pod nazwą „Zagończyk” powstał dopiero w roku 1922, nie w takiej oczywiście formie, czy w rozmiarach prawno-organizacyjnych jak w dzisiejszej dobie. Istnienie klubu sportowego „Zagończyk” w Żabieńcu nie ograniczało się tylko w pojęciu sportowym. Był to okres, w którym cała wioskę i jej mieszkańców ogarnął jakby prąd nowego życia,  dążenia i zainteresowania

Wiosną 1931 roku odrodzony klub sportowy w Żabieńcu, przybrał nową nazwę, która zachowała się do chwili obecnej – „JEDNOŚĆ”

K.S. „Jedność”- Żabieniec 04.08.1931r.

Poniżej kilka ważnych dat z początków działalności klubu:

 • 1940 – 1943 – zawieszenie działalności sportowej w Żabieńcu, emigracja do Gołkowa
 • Jesień 1943 – wznowienie działalności sportowej w Żabieńcu
 • 1945 – eliminacje klubów WOZPN
  – zwycięstwo Jedności w meczu z Legią Warszawa
  – kwalifikacja Jedności do klasy A
 • 1946 – pierwszy mistrzowski mecz w klasie A z Polonią Warszawa
 • 1949 – „fuzja” z Piasecznem spowodowana kłopotami kadrowymi
 • 1951 – reaktywowanie Klubu w Żabieńcu
 • 1952 – powołanie nowego zarządu z prezesem Władysławem Pęksą
 • 1961 – rozpoczęcie budowy Domu Klubowego
 • 1963 – nowy zarząd z prezesem Walentym Kazubkiem
 • 1965 – otwarcie Domu Klubowego i ogrodzenie terenu płytami     betonowymi
 • 1967 – pierwszy awans Jedności do ligi okręgowej
 • 1983 – nowy zarząd z prezesem Jackiem Świetlikiem
 •  2014 – powołanie nowego zarządu z prezesem Pawłem Sawa

 

Na temat klubu z Leśnej zostały wydane 2 książki, w których to, w bardzo ciekawy sposób opisano całą historię klubu ze zdjęciami, wycinkami z gazet.

Obecnie „JEDNOŚĆ” to klub szkolący młodzież w najbardziej popularnej dyscyplinie, ale jak pokazuje historia, w najstarszym klubie powiatu piaseczyńskiego uprawiano lekkoatletykę, kolarstwo, zapasy łucznictwo – wiele przed nami.

Dzisiejsza „JEDNOŚĆ” to liczący się klub na arenie powiatu piaseczyńskiego jak i Mazowsza. Jak na razie jednosekcyjny, ale historia stawia wysoko postawioną poprzeczkę w tym temacie.

Obecnie klub prowadzi zajęcia z grupami od oldboya do przedszkolaka i to właśnie ci najmłodsi są największą radością Klubu. W klubie trenuje (od przedszkolaka do juniora starszego)  331 młodych adeptów piłki nożnej i wśród dorosłych (seniorzy – zawodnicy po 18 roku życia i oldboyach – zawodnicy po 35 roku życia) 46 zawodników.